Energomaty do lamusa

Wraz ze wzrostem liczby transakcji zakupu energii do liczników przedpłatowych przez Internet i punkty Via-Moje Doładowania, Energa odchodzi od zawodnych energomatów. W zamian spółka rozwija wygodniejsze i bardziej nowoczesne możliwości zakupu energii. Z liczników przedpłatowych korzysta niespełna 3 proc. klientów Energi.

O tym, że klienci coraz rzadziej korzystają z energomatów świadczy malejąca  liczba zawieranych przy pomocy tych urządzeń transakcji. Od początku tego roku nastąpił 30-procentowy spadek doładowań w energomatach. W tym czasie uznanie klientów zdobyły  inne stworzone przez Energę możliwości zakupu porcji energii – przez Internet, telefon, w punktach oznaczonych Via-Moje Doładowania. Tylko w ten ostatni sposób dokonano ponad 50 proc. ogółu transakcji – mimo, że ta forma zakupu doładowania licznika przedpłatowego znana jest od niespełna roku i obłożona prowizją, nie wyższą jednak niż cena biletu za ewentualny przejazd do energomatu.

Biorąc pod uwagę zmieniające się preferencje klientów,  wysoką awaryjność  energomatów i częste akty wandalizmu, które przyczyniają się do wzrostów kosztów utrzymania tych urządzeń, spółka zdecydowała się odejść od tej formy sprzedaży kodów. Od 2 listopada do połowy grudnia wycofa z użytku wszystkie swoje energomaty. W zamian klienci firmy będą mogli korzystać z działających już alternatywnych form opłat za energię. Opłatę taką można już dziś zrealizować na cztery sposoby.

 

Grupa ENERGA jest jednym z polskich holdingów energetycznych. Głównymi obszarami jej działalności są: wytwarzanie, obrót, dystrybucja i przesył energii elektrycznej i ciepła. Energa dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Grupa jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 188 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 19 TWh energii rocznie. Jest też krajowym liderem w dostawie energii ze źródeł odnawialnych. Grupa Energa posiada 45 elektrowni wodnych. Współpracuje także z lokalnymi producentami energii ze źródeł odnawialnych. Do jej sieci przyłączone są liczne  elektrownie wiatrowe, małe elektrownie wodne i biogazownie. Grupa odgrywa również wiodącą rolę na krajowym rynku sprzedaży praw majątkowych do świadectw pochodzenia ze źródeł odnawialnych. Pozwala to jej realizować globalną strategię na rzecz pozyskiwania energii ze źródeł ekologicznych, a zielona energia to już blisko 13 procent energii elektrycznej dostarczanej przez Energę do jej klientów. Grupa Energa to także jeden z największych pracodawców w Polsce - zatrudnia ponad 12,5 tys. osób.